С 1 913 лв. месечно трябва да разполага четиричленно семейство, за да си осигури основните хранителни стоки и да плати разходите за жилище, съобщи Любен Томев, директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ пред БНР.
През последното тримесечие има лек спад в цените на някои хранителни стоки – зеленчуци, зърнени храни и някои млечни продукти. Не се е увеличил броят на живеещите на границата на бедността, но това не означава, че живеем по-добре, коментира Томев.
Изводите сочат, че жизненото равнище на българите е в пъти по-ниско от това на хората в другите страни-членки на Европейския съюз.
Ако в ЕС средно около 10 процента не могат да поддържат адекватно отопление процентът е 10, то в България това са 32% от хората.
По редица други показатели в пъти по-ниско спрямо средноевропейското, което показва, че извън паричния измерител на бедността в България има много лоши условия, които също снижават жизнения стандарт, уточни Томев.
По данни на “Евростат”, с най-висока годишна инфлация през септември са Румъния (4.9 процента), Унгария (4.8 процента), Полша (4 процента).
В Еврозоната при средно равнище на инфлация от минус 0.3 процента, най-ниска е в Ирландия – минус 3 процента, а най-висока е в Малта – 0.8 процента.
Границата на бедност в България, основана на “потребителска кошница” от 77 жизненоважни стоки и услуги за физическо оцеляване, достига 182.98 лева на човек, което показва спад от 1.1 процента спрямо юни т.г. и спад от 0.8 процента спрямо
септември 2008 г., отчитат от института.
Към тази новина няма коментари Версия за печат Изпрати на приятел
Изключително смешна статия. Какви 2000 лв/човек, какви 182,98 лева жизнен минимум?? В провинцията млади семейства с по 2 деца
(тоест 4 членни семейства)…
Добави коментар