Българи и румънци много често стават жертва на чешката мафия и биват превръщани в истински “бели роби”, се посочва в доклад на местните неправителстевни организации и на специалните отдели на чешка
Българи и румънци много често стават жертва на чешката мафия и биват превръщани в истински “бели роби”, се посочва в доклад на местните неправителстевни организации и на специалните отдели на чешката полиция, предаде БГНЕС.
“През последните няколко години се забелязва увеличаване на трафика на хора от Румъния и България с цел евтина работна ръка. Гражданите на тези страни се превръщат в истински роби. След присъединяването на двете страни към Европейския съюз “вносът на работна ръка от Румъния и България” рязко се увеличи поради липсата на необходимо разрешително за работа в Чехия за гражданите от тези страни. Този престъпен бизнес се указа много печеливш за местната мафия, която печели милиони евро годишно”, се посочва още в специализирания доклад.
Чешките престъпници използват посредничеството на агенции, които обещават работа на чуждестранните работници, от които взимат и пари за “услугите си”.
След като имигрантите пристигнат в Чехия престъпниците ги принуждават да работят срещу изключително мизерно възнаграждение.
В интервю за местния ежедневник “ЧТ 24” представителят на румънската Дирекция за борба срещу търговията с хора Ромулус Унгуреану посочва, че хора с висше образование в Чехия са принудени да работят за по 7,5 евро на седмица, седем дни в седмицата.
“В повечето случаи чужденците се използват за тежък физически труд, за работа в селскостопанските обекти, а една част от тях е принудена и да проституира”, допълва Ромулус Унгуреану.
В началото на 90-те години на миналия век чешката мафия експлоатирала граждани от Украйна, Молдова, Виетнам и Монголия, но през последните години престъпната мрежа се насочила към България и Румъния.
Според официалните данни, през 2009 г. в Чехия са регистрирани 4 578 работници от България и 3 789 от Румъния.
В повечето случаи тези хора отказват да се върнат в родината, защото техните близки смятат, че те печелят пари, а освен това трябва да връщат и сумите, които са взели за назаем за пътуването си до Чехия.
Повечето от жертвите отказват и да дават показания пред правораздавателните органи в Чехия поради страх. Това от своя страна пък е пречка за започването на разследване от страна на компетентните органи.
/БГНЕС
Към тази новина няма коментари Версия за печат Изпрати на приятел