До 30 април банките и инвестиционните посредници трябва да предоставят в Националната агенция за приходите (НАП) информация за доходите от спестявания на гражданите от ЕС, реализирани в България.
До 30 април банките и инвестиционните посредници трябва да предоставят в Националната агенция за приходите (НАП) информация за доходите от спестявания на гражданите от ЕС, реализирани в България.
Това задължение произтича от Директива 2003/48/ЕС на Европейския съюз, транспонирана във вътрешното законодателство на България (с разпоредбите на чл. 143м до чл. 143у от ДОПК). Договорени са и споразумения с десет зависими и асоциирани територии на Великобритания и Холандия и пет други държави, които са извън фискалната територия на ЕС, но са потвърдили, че ще прилагат предвидените в Директивата механизми.
България е задължена да осъществява автоматичен обмен на информация по отношение на всички държави-членки относно доходите от спестявания от източник в страната. Основата цел на Директивата е да се гарантира, че физическите лица, които получават доходи от спестявания от друга държава-членка, ще бъдат облагани с данък в държавата, на която са местни лица.
Първото предоставяне на информация за доходите от спестявания от агент-платците и първият обмен между приходните администрации на държавите членки трябва да стане до 30 април 2008 г., съответно до 30 юни 2008 г. – за доходите, изплатени през 2007 г.
Съгласно Директивата агент-платец е всеки местен стопански субект, който изплаща пряко или като посредник доход от спестявания (лихви) на физически лица с постоянен адрес в някоя от изброените държави или територии. Най-често това са банките и инвестиционните посредници, но кръгът на лицата, които могат да бъдат агент-платци, на практика е неограничен. Предоставяната информация съдържа данни за самоличността на притежателя на доходите, номера на банковата му сметка и размера на изплатените доходи от спестявания.
Агент-платците могат да предоставят информацията по електронен път, подписана с електронен подпис, както и на хартиен носител, в случаите когато притежателите на доходи от спестявания са малък брой.
В интернет страницата на НАП е публикувано Ръководство с практическа насоченост, като целта му е да осигури помощ при дефинирането, изясняването и спазването на законовите изисквания, регламентирани в ДОПК, както и техническа спецификация, в която са заложени параметрите на информацията.
Формулярите на хартиен носител се подават в Централното управление на НАП (София 1000, бул. „Дондуков” 52) от агент-платците или изрично упълномощени от тях лица. Те трябва да бъдат попълнени на компютър, като за всички реквизити трябва да е посочена максимално точна и изчерпателна информация.
В Централното управление на НАП ще бъдат издавани и четири удостоверения във връзка с Директивата – удостоверение за освобождаване от данък при източника, удостоверение за третиране на неперсонифицирано дружество като подлежащо на облагане с корпоративен данък, удостоверение за приравняване на неперсонифицирано дружество като колективна инвестиционна схема, удостоверение за местно лице за целите на прилагането на Директивата.
Към тази новина няма коментари Версия за печат Изпрати на приятел