Новини за кариеристи

 

Избрани теми

България

Karierist.com » Новини за кариеристи » България »

Българин от Америка вдига завод за отпадъци за $170 млн.

Американска компания, собственост на българин, живеещ в САЩ, възнамерява да инвестира 170 млн. долара в завод за производство на алтернативна енергия от битови отпадъци.

В търговищката общинска администрация е постъпило запитване от местна фирма, партньор на презокеанската компания за купуването на 117 дка. земи край село Дралфа, съобщи БГНЕС. Парцелите са общински и за продажбата им е необходимо, процедурата да бъде одобрена от местния парламент. Това ще стане на редовното заседание на съветниците този четвъртък.

Инвеститорите възнамеряват да закупят още около 100 дка. земя за реализиране на други идеи свързани с производството на енергия. Фирмата-инвеститор Дойч интернешънъл, всъщност е собственост на българина Божидар Дойчинов, който повече от три десетилетия живее и работи в САЩ. Той обясни, че енергията ще се получава от изгарянето на отпадъците. Дойчинов обясни, че няма никаква опасност от замърсявания, защото се използват последни технологии, които налят замърсяването с няколко стотин пъти под нормите поставени от ЕС.

Според технологията на процеса, изгорелите газове преминават в няколко филтъра. В единия от тях се образува пара, която може да се използва за отопление. Понеже в търговищко няма топлофикации, топлината ще се използва за оранжерии за производство на зеленчуци, които ще са построени в близост до завода. В друг филтър, тежките метали ще бъдат улавяни от изсмукваща технология. Последното препятствие за токсините ще е вода.

При изгарянето на боклука ще се произвежда и еко сгурия, която ще бъде използвана за пътно строителство. Останалите отпадни материали ще намират приложение в различни производства. Например, оставащите метални частици ще се превръщат в шлака, която може да се продава на циментови заводи.

„Произвежданата електрическа енергия ще е около 20 мегавата за година”, обясни още Дойчинов. Според инвеститорите за екологично-чистият процес може да се съди дори и по това, че са изграждали заводи в центровете на някой големи европейски столици, сред които и Виена. Това е поредната голяма инвестиция в търговищката община. Първата беше на стъкларския гигант Шише джам, който до момента е инвестирал около 300 млн. долара.

Източник: standartnews.com | 26 05 2009 - 08:54
Към тази статия има 3 коментара | Прочетена 2553 пъти
Виж коментарите Остави коментар Пиши на приятелПиши на приятел
Последни новини в тази рубрика
Вашите коментари към "Българин от Америка вдига завод за отпадъци за $170 млн.":
От: Алилуя | 20 02 2010 - 15:22 #

Най-после, найййй -после ще доживеем и българи да почнат да вкарват пари в България и този за належащи проекти, а не да препират (не че няма да препират де... :) ). Малко работни места, малко оживление на местните структури, повдигане нивото на живот, нов поминък за населението, ново мислене и поставяне на друг вид летва сред българските милионери:“Да си имам собствена пречиствателна станция и да печеля от нея законно!” ... аауууу дай Боже!

Остави коментар:

България страната чужбина Европейски съюз EU светът новини ново Европа работа кариера job jobs work business Bulgaria свят бизнес безплатни career free success човешките ресурси мениджмънт мениджър news бизнесмен работник служител работодател успех програма проект здраве

Партньори ▪ BGtop.net ▪ Информер.БГ ▪ Бизнес Новини ▪ Лайфстайл ▪ Проекти.БГ   ▪ Клюки  
  ▪ На кафе.НЕТ ▪ Картички ▪ Referati.com ▪ semico.info ▪ rabotnimesta.com   Всички »


© 2006-2009. Всички права запазени. Съдържанието на тези страници е под защитата на Закона за авторското право. При използване на информация от сайта е задължително позоваването на www.karierist.com с активна връзка към сайта. Ползвани снимки на sxc.hu
Общи условия   Администратор
© Created and Copyright by Evro Adviser Ltd.