Text: -A A +A

Ръководителите в риболова и аквакултурите планират, управляват и координират разнообразни дейности в големи (с йерархична структура на управление) рибни стопанства за развъждане и отглеждане на риби и миди, както и лов на риби или други водни животни в солени или сладководни басейни.

Клас: Ръководители

Код по НКПД: 1312

Ръководителят в риболова и аквакултурите има следните основни длъжностни задължения:

  • наблюдава пазарната дейност в рибното стопанство и риболова и планира обема на продукцията съобразно договорните изисквания и пазарното търсене;
  • определя и управлява бюджети, наблюдава произведената продукция и разходите за нея, записват информация на добри управленски практики за рибовъдни стопанства и риболов и изготвя финансови и оперативни отчети;
  • преговаря с купувачи за продажба на риболовна продукция и улов;
  • сключва договори със собственици на плавателни съдове за риболов или рибни стопанства за производство на продукция и управление на производството;
  • контролира и провежда изследвания на риби или аквакултури с цел установяване на заболявания или паразити;
  • планира и координира дейности за повишаване люпенето или темповете на растеж, както и предотвратяване на болести в люпилните;
  • контролира средата, за да поддържа или подобряват условията за живот на водните организми;
  • управлява и контролира размножаването на рибите, инкубацията на яйцата, развъждането и отглеждането на риба като прилагат знания и техники за култивиране на риби;
  • координира селектирането и поддържа потомството на рибите;
  • управлява и контролира прехвърлянето на зрели риби в езера, водоеми, реки или изкуствени водоеми;
  • закупува машини, оборудване и материали, например плавателни съдове и риболовни мрежи;
  • организира поддържането на кораби, лодки и оборудване;
  • контролира подбора, обучението и работата на заетите в рибните стопанства и риболова и доставчици.

Длъжности за тази професионална група:

  • Ръководител участък, риболов
  • Ръководител, риболов
  • Ръководител, рибовъдство

Не включва:

  • Фермер, рибовъд
  • Фермер, отглеждащ аквакултури
  • Рибар, вътрешни води
  • Риболовец, дълбоки морски води
Прочетено: 620 пъти Източник на статията: Портал Кариерист | 21.02.2013г.

Кликнете върху социалния бутон и споделете тази статия с приятели!