Text: -A A +A

Минните и металургичните техници изпълняват технически задачи, свързани с металургични проучвания и експерименти, усъвършенстване на методи за извличане на твърди минерали, нефт и газ, проектиране, изграждане, експлоатация, поддържане и ремонт на минно оборудване.

Клас: Техници и приложни специалисти

Код по НКПД: 3117

Минните и металургичните техници имат следните основни длъжностни задължения:

  • осигуряват техническа помощ при проучвания и разработване на процеси за изследване свойства на металите и добиване на нови сплави;
  • осигуряват техническа помощ при геоложки и топографски изследвания, проектиране и планиране на системи за добив и транспорт на нефт, природен газ и руди, както и на съоръжения за обработване и рафиниране на минерали и метали;
  • изготвят подробни изчисления за количества, разходи за материали и работна ръка за проекти за проучване, добив, обработване и транспортиране на минерали, нефт и природен газ;
  • контролират технически изисквания относно изграждане, инсталиране, експлоатация, поддържане и ремонт на съоръжения за изследване, извличане, транспортиране, обработване и складиране на нефт, природен газ и минерали за съответствие със спецификации и наредби;
  • подпомагат планиране и проектиране на мини, минни шахти, тунели и съоръжения за оказване на първа помощ под земята;
  • събират и приготвят проби от скали, минерали и метали за извършване на лабораторни тестове за изследване на свойствата, анализират и докладват резултати от тестовете, поддържат оборудване за провеждане на тестове;
  • използват микроскопи, електромагнитни излъчващи машини, спектрометри, спектографи, уреди за определяне на плътност и машини за измерване на опън;
  • подпомагат учени при използване на електрически, звукови или ядрени измервателни уреди за измерване както при лабораторни, така и при производствени условия за получаване на данни за откриване на потенциални находища от метални руди, природен газ или нефт.

Длъжности за тази професионална група:

  • Техник, експлоатация на нефтени и газови находища
  • Техник, механизация на добива и обработка на скални материали
  • Техник, дълбоко нефтено сондиране
  • Техник, киселинност на нефтено и газово находище
  • Техник, металург
  • Техник, металург /добиване на цветни метали/
  • Техник, металург /добиване на черни метали/
  • Техник, металург /заваряване на металите/
  • Техник, металург /извличане/
  • Техник, металург /леярство/
  • Техник, металург /металургия на цветни метали/
  • Техник, металург /металургия на черни метали/
  • Техник, металург /обработване на цветни метали/
  • Техник, металург /обработване на черни метали/
  • Техник, металург /радиоактивни минерали/
  • Техник, металург /термична обработка на металите/
  • Техник, металург /физик/
  • Техник, металург /обработка на металите чрез пластична деформация/
  • Техник, металург /технология на машиностроенето - топла обработка/
  • Техник, минен
  • Техник, минен /въглища/
  • Техник, минен /диаманти и благородни метали/
  • Техник, минен /нефт и природен газ/
  • Техник, минен /руди/
  • Техник, минна геология
  • Техник, минна електромеханика
  • Техник, проучване и сондажна електромеханика
  • Техник, проучвателно ядково сондиране
  • Техник, циментация /нефтено и газово находище/
  • Технолог, обогатяване полезни изкопаеми
  • Технолог, добиване полезни изкопаеми
  • Инспектор по безопасността в минодобива

Не включва:

  • Техник, геология
  • Машинен оператор, дълбаене (мина)
  • Миньор
  • Работник, кариера
Прочетено: 1,500 пъти Източник на статията: Портал Кариерист | 23.02.2013г.

Кликнете върху социалния бутон и споделете тази статия с приятели!