Text: -A A +A

Машинните техници изпълняват технически задачи, свързани с проектиране, производство, сглобяване, изграждане, експлоатация, поддържане и ремонт на машини, елементи и механично оборудване.

Клас: Техници и приложни специалисти

Код по НКПД: 3115

Машинните техници имат следните основни длъжностни задължения:

  • осигуряват техническа помощ, свързана с проучвания, разработване и изпитване на прототипи на машини и механично оборудване;
  • проектират и изготвят планове и схеми за машини и механично оборудване съгласно спецификации;
  • изготвят подробни изчисления за количества, разходи за материали и работна ръка за изграждане и инсталиране на машини и механично оборудване съгласно проектните спецификации;
  • контролират технически изисквания относно производство, експлоатация, поддържане и ремонт на машини и механично оборудване за съответствие със спецификации и наредби;
  • разработват и контролират прилагане на стандарти и процедури за безопасност при изследване на корабни корпуси, оборудване и товари;
  • сглобяват и инсталират нови и модифицирани механични елементи, машинни части, контролни табла и хидравлични системи;
  • тестват механични системи, събират и анализират данни, сглобяват и инсталират механично оборудване;
  • осигуряват изпълнение на проекти съгласно спецификации, наредби и договорни условия.

Длъжности за тази професионална група:

  • Техник, ядрена електротехника
  • Техник, аеронавтика
  • Техник, биотехника
  • Техник, механик
  • Техник-механик, автомобили и кари
  • Техник-механик, аеронавтика
  • Техник-механик, газови турбини
  • Техник-механик, двигатели
  • Техник-механик, двигатели с вътрешно горене
  • Техник-механик, дизелови двигатели
  • Техник-механик, плаващо техническо средство
  • Техник-механик, железопътна техника
  • Техник-механик, инструменти
  • Техник-механик, корабостроене
  • Техник-механик, механизация на горското стопанство
  • Техник-механик, отоплителни, хладилни и вентилационни инсталации
  • Техник-механик, самодвижещи се машини
  • Техник-механик, самолетна техника
  • Техник-механик, съобщителни и свързочни съоръжения
  • Техник-механик, ядрена топлоенергетика
  • Техник-механик, автоматизация
  • Техник-механик,, автоматизация на производството
  • Техник-механик, апретурно, багрилно и плетачно производство
  • Техник-механик, други отрасли на леката промишленост
  • Техник-механик, железопътен транспорт
  • Техник-механик, кожено-галантерийно производство
  • Техник-механик, мебелно производство
  • Техник-механик, обувно производство
  • Техник-механик, предачно производство
  • Техник-механик, тъкачно производство
  • Техник-механик, химическа промишленост
  • Техник-механик, хранително-вкусова промишленост
  • Техник-механик, шивашко производство
  • Техник-механик, експлоатация и ремонт на самолети
  • Техник-механик, експлоатация на вътрешнозаводски железопътен транспорт
  • Техник-механик, експлоатация на пристанища и флота
  • Техник-механик, измервателна техника
  • Техник-механик, кинотехника
  • Техник-механик, климатична, вентилационна и хладилна техника
  • Техник-механик, лозарска техника
  • Техник-механик, механична технология на дървесината
  • Техник-механик, дискретни производства
  • Техник-механик, очистване на въздуха
  • Техник-механик, очна оптика
  • Техник-механик, експлоатация на автомобилния транспорт
  • Техник-механик, термични и водноенергетични машини
  • Техник-механик, технолог (студена обработка)
  • Техник-механик, технолог (топла обработка)
  • Техник-механик, технолог (уредостроене)
  • Техник-механик, хидро- и пневмотехника
  • Техник-механик, централизирано топлоснабдяване
  • Техник-механик, ревизор на вагони
  • Техник-механик, роботостроене
  • Техник-механик, монтаж на промишлени съоръжения и машини
  • Техник, механизация на селското стопанство
  • Монтьор-механик по специално въоръжение и техника
  • Приемчик на специално въоръжение и техника
  • Оператор по ремонт на въоръжение, военни техники и имущества
  • Оператор по обслужване на бойни припаси и специални пиротехнически средства
  • Оператор по ремонт на бойни припаси и специални пиротехнически средства
  • Оператор по обслужване на специално въоръжение и техника
  • Контрольор, корабоплаване
  • Инспектор, качество (механична техника)
  • Инспектор, технически стандарти
  • Приемчик автосервиз

Не включва:

  • Механик, промишлено оборудване
  • Монтажник, механични машини
Прочетено: 3,316 пъти Източник на статията: Портал Кариерист | 23.02.2013г.

Кликнете върху социалния бутон и споделете тази статия с приятели!