Text: -A A +A

Акушерките предоставят акушерски грижи преди, по време и след бременност или раждане. Те предоставят грижи за намаляване риска за здравето на жени и новородени, работят самостоятелно или в екип с друг медицински специалисти.

Клас: Специалисти

Код по НКПД: 2222

Акушерката има следните основни длъжностни задължения:

  • предоставя акушерски грижи и помощ за майки и новородени преди, по време и след бременност и раждане в съответствие със съвременните практики и стандарти за акушерство;
  • консултира жени и семейства и провежда обществено образователни дейности свързани със семейно планиране, бременност, раждане, кърмене, хигиена, грижи за новородени и други подобни;
  • следи бременността и раждането, диагностицира усложненията и при необходимост сигнализира на лекар по акушерство и гинекология;
  • следи здравния статус на новородени, диагностицира усложненията и при необходимост сигнализира на лекар по неонатология;
  • контролира и облекчава болките и дискомфорта, изпитвани от пациентки чрез използване на различни методи, включително болкоуспокояващи лекарствени продукти;
  • отчита данните за раждаемостта пред държавни органи с цел спазване на правни и професионални изисквания;
  • провежда изследвания относно практиките на акушерки, изготвя научни статии и доклади.

Длъжности за тази професионална група:

  • Акушерка
  • Акушерка, специализант
  • Акушерка, анестезиология и интензивни грижи
  • Акушерка, консултант по кърмене и здравословно и диетично хранене
  • Акушерка, болнична хигиена (превенция и контрол на инфекциите)
  • Акушерка, обществено здравеопазване
  • Акушерка, операционна и превързочна техника
  • Акушерка, със специалност в системата на здравеопазването

Не включва:

  • Медицинска сестра
  • Санитар, болница/клиника
Прочетено: 1,816 пъти Източник на статията: Портал Кариерист | 21.02.2013г.

Кликнете върху социалния бутон и споделете тази статия с приятели!