Всеки знае, че не е прилично да се четат чужди писма и да се подслушват чужди разговори. Обаче, в служебната обстановка тези правила не важат. Етичните норми нямат нищо общо - просто бизнесът си е бизнес, тук не работят личните задръжки.

Посочваме няколко аспекта, които трябва да обмислите, ако сте решили да упражнявате стриктен контрол върху своите подчинени.
Етичните норми са много важни в междуличностните социални отношения. Но, техните правила са различни, когато, например, регламентират отношенията между приятели, роднини или непознати хора. В служебната обстановка етиката съветва да имаме максимално приятелски и прозрачни отношения, най-вече между началниците и подчинените. Затова, допустимо е работодателят или началникът да наблюдава своят подчинен в работното време (което е платено!). В най-добрия случай, ако наблюдателят е доброжелателен човек, той трябва да предупреди сътрудника, че ще прави такова наблюдение. Всеки наемен работник подписвайки трудов договор, трябва да е наясно, че работното му време, както и всички материални и интелектуални ценности, които ще произведе по време на работата си, са собственост на работодателя (стига в договора не е посочено нещо различно).
Всеки инвеститор има право да знае за какво се изразходват неговите инвестиции, затова нормално е работодателят да иска да знае, какво върши работникът в работното време. В това няма нарушение на човешките права на работника.
Всеки добър мениджър планира задачите си предварително. Но, най-напред трябва да си отговорите на въпроса: „Защо?” – какво е крайната цел на Вашия контрол? Вие не сте извратен маниак, получаващ удоволствие да си пъха носа в чуждите работи. Вие само искате да осъществявате необходим контрол. Причините, поради които е необходимо наблюдението са, например, да се предотврати изтичането на поверителна информация, да се предотвратят кражбите, да се контролира използването на работното време и ефективността на труда и др. В зависимост от целите се избират начините, инструментите за контрол.
Повечето ръководители са наясно, какъв точно ресурс трябва да опазят най-напред. Например, във фирмата, занимаваща се с производството на софтуера, основната ценност – информацията, се намира в главите на служителите, а в строителната бригада е необходим контролът върху използването на работното време и т.н..
Важно е да не прекалите с контрола си. Трябва да сте сигурни, че контролът е необходим и с него не се опитвате да решите проблеми, които са предизвикани от недобра комуникация между ръководството и персонала. Понякога пълното доверие на служителите може да има по-добър ефект върху работата, отколкото палния контрол.
Какво точно получава работодателят, който извършва пълен, тотален контрол върху персонала:
- икономия на техническите и времеви ресурси;
- пълна отчетност за използването на оборудването и работното време;
- формален подход към работата от страна на служителите.
Какво губи работодателят, извършващ пълен контрол:
- лоялност на служителите;
- доверителни отношения в екипа;
- самостоятелно и свободно мислящи сътрудници.
Мисля, че това е ужасно да работиш и да знаеш, че някой те наблюдава чрез камера. Чак става неприятно. Не знам, дали бих могла да работя в такива условия.
Всеки знае, че служителите крадат, ако имат такава възможност. Телефоните също се използват за личните разговори, а консумативите изчезват много бързо и незнайно къде. Трябва ли ние, работодатели, да плащаме за всичко това? Ние също не крадем парите си, а си ги печелим с голям труд!Смятам, че контролът трябва да бъде стриктен!
Стриктен Контрол ДА, потъпкване на конституцията не или само съобразно закона за защитата на личните данни.
Странно, мен никога никой не ме е контролирал и не се сещам да съм откраднал нещо. Но за сметка на това веднъж отказах работа където навсякъде имаше камери. Така че да не слагаме всички хора под един знаменател.
Добави коментар