Знанието за това, как успешно да влияете върху хората, е много силно оръжие. То може да бъде използвано както за съзидателни, така и за разрушителни цели.

На повечето мениджъри им се налага да оказват влияние върху малки групи хора. Начините на въздействие върху малки екипи са по-различни от тези, които трябва да се прилагат при въздействие върху големи групи хора (например такова въздействие се налага да ползват политиците).
Най-често на ръководителите им се налага да оказват влияние, когато трябва да бъдат направени някакви промени в работата на екипа, да се променят някакви процедури или процеси.
Всеки от установилите се екипи има собствен начин на работа и собствени традиции, които управляват всекидневната им работа. Влияние върху определена група хора значи, че трябва да се променят установилите се в групата начини на поведение. Какво бихте могли да направите, започвайки своето въздействие (промяна) в групата:
Най-важната сила, помагаща да се осъществи промяната, е осъзнаването на това, че тя е необходима. Хората трябва да погледнат с друг поглед на сегашното си положение, да видят своите недостатъци и да искат да направят нещо, за да подобрят ситуацията.
Целта на самооценката е да се задълбочи осъзнаването на сегашното положение и да се засили желанието да се влияе върху бъдещето.
Започвайте от малките промени. Програмите, изискващи големи промени, често се възприемат от хората като натиск и не получават достатъчна подкрепа. Малките промени в постоянна насока насърчават движението към основната цел. Те винаги са по-успешни и по-прогресивни.
Опитвайки се да оказвате влияние върху околните, покажете, че държите на своята дума. Няма по-лесен начин да загубите доверието към себе си от това, да вършите нещо неотговарящо на декларираното от вас.
Хората са склонни да се държат по начин, одобряван от околните. Затова трябва да поощрявате хората, да ги поддържате и възнаграждавате. Не се поддавайте с лекота да обръщате внимание само върху трудностите и грешките, подминавайки позитивните промени.
Членовете на екипа трябва да виждат бъдещето на екипа и да участват в определянето на целите на промяната. Налагането на целите само ще породи враждебност и няма да има позитивно влияние.
Реалистичните очаквания ще помогнат на хората да планират успешно и да се подготвят за евентуалните неуспехи. Това помага да се избегнат проблемите, които със сигурност ще възникват по време на промяната.
Успех!